Aktualności

Prawo jazdy w pigułce

Osiemnaste urodziny, oprócz symbolicznego wejścia w dorosłość, możliwości otrzymania w Urzędzie dowodu osobistego, przynosi tez możliwość zapisania się na kurs prawa jazdy. I o ile dokument tożsamości to prosty wniosek w odpowiednim okienku, o tyle prawo jazdy Kraków niesie ze sobą więcej zadań. Od czego zacząć i na co się przygotować?

Na początek: Ośrodek Szkolenia Kierowców

Trzeba przyznać, że szkoły nauki jazdy rosną jak grzyby po deszczu. W każdym mieście jest ich kilka, o ile nie kilkanaście. Czym w takim razie kierować się przy wyborze odpowiedniego ośrodka?  Warto zasięgnąć opinii u znajomych i podpytać jak oceniają pracę instruktorów, przecież od nich najwięcej zależy. Dobrze zapytać o takie cechy instruktora, które nas interesują, np. życzliwy, opanowany, ponieważ każdej osobie odpowiada inny sposób nauczania, więc nawet jeśli ktoś został nam przedstawiony w superlatywach, może nie przypaść nam do gustu ze względu na rozbieżny zestaw pożądanych cech. Alternatywą jest poszukiwanie opinii w internecie lub kierowanie się rankingiem szkół, uwzględniając najwyższą zdawalność w danym mieście.

Szkolenie teoretyczne

Zanim rozpoczniesz naukę przepisów, przygotuj się na spotkanie z lekarzem, by otrzymać właściwe zaświadczenie. To zazwyczaj dodatkowy koszt, nie uwzględniany w cenie kursu. (badanie można wykonać poza ośrodkiem). Badanie może być połączone ze spotkaniem organizacyjnym, które opisuje po krótce zasady kursu. Aby rozpocząć szkolenie należy dostarczyć do ośrodka Profil Kandydata na Kierowcę uzyskany w Wydziale Komunikacji w miejscu zamieszkania.Potem zastaje kurs teoretyczny, szkolenie z zasad pierwszej pomocy, egzamin wewnętrzny z części teoretycznej i na miasto!

Szkolenie praktyczne

Część praktyczna składa się z 30 godzin jazd z instruktorem na placu manewrowym i w warunkach miejskich. Poznajesz wszystkie elementy, o których wykonanie możesz zostać poproszony na egzaminie praktycznym oraz inne techniki jazdy. Dobrą zasadą jest kończenie kursu wewnętrznym egzaminem praktycznym , który pokazuje nad czym trzeba popracować. Po 30 godzinach należy opłacić egzamin i czekać na wyznaczony termin.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*